Słów kilka o Sokolcu

Zapraszamy do lektury.

Wieś turystyczna położona w paśmie Gór Sowich, w Obniżenie Jugowa, na wysokości około 530-900 m n.p.m. Na terenie miejscowości znajduje się kilka wyciągów narciarskich. Miejsce to posiada ofertę noclegową i jest bazą wypadową na licznie przebiegające tędy szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i samochodowe.

Wieś powstała prawdopodobnie w XVI wieku, jako osada tkaczy-chałupników. W 1787 w Sokolcu było 77 domów, kościół, młyn wodny i 41 warsztatów tkackich. W roku 1840 były tu już 104 domy, kościół, szkoła katolicka, dwa młyny wodne, młyn do mielenia kory dębowej i gorzelnia. Położenie między Wzgórzami Wyrębińskimi a Górami Sowimi, w obniżeniu doliny Sowiego Potoku, dostrzegli w XIX wieku miłośnicy turystyki i w ten sposób Sokolec stał się punktem wypadowym wycieczek na Wielką Sowę. We wsi i jej przysiółkach, powstały gospody i schroniska, a także obiekty sportowe: skocznia narciarska, tory saneczkowe i trasy dla narciarzy.
W czasie II wojny światowej mieściło się we wsi komando obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, a jego więźniowie pracowali przy drążeniu sztolni w Gontowej.

Zabytki

W Sokolcu znajdują się następujące zabytki:

  • kościół pw. św. Marcina z 1786 roku jest najcenniejszym zabytkiem Sokolca. Na jego wyposażenie składają się m.in. ambona z figurami Ojców Kościoła, kamienna chrzcielnica i polichromowane ołtarze. We wrześniu 2008 Kościół wzbogacony został o kopułę pokrytą miedzią.
  • wiele starych chałup, przykładów budownictwa ludowego, charakterystycznego dla tych terenów o konstrukcji zrębowej,
  • dwie kapliczki przydrożne w dolnej części wsi.
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Sokolec_(wojew%C3%B3dztwo_dolno%C5%9Bl%C4%85skie)