fbpx
Rzeczka - Sokolec, Góry Sowie, Dolny Śląsk
787 379 587; 602 799 712
Otwarte 9:00 - 21:00

O Rzeczce i Sokolcu

Widok z górnego punktu najazdowego skoczni narciarskiej -Eulenschanze

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi naszych miejscowości.

Cześć.

Rzeczka i Sokolec to wyciągi narciarskie, baza noclegowa, restauracje, parkingi i cała inna infrastruktura narciarska…ale zacznijmy od początku.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Góry Sowie.

Położenie Gór Sowich oraz odległość od innych pasm górskich powoduje, że są one rodzajem naturalnego parawanu, na którym zatrzymują się fronty atmosferyczne. Stąd opady są tu dużo wyższe niż w strefie buforowej i tym bardziej większe niż na stosunkowo suchej Nizinie Śląskiej. Ogólnie do wysokości 400 m n.p.m. rozciąga się typowo nizinny i umiarkowany klimat środkowoeuropejski. Jednak w miarę wzrostu wyniesienia n.p.m. sytuacja zmienia się stopniowo – klimat staje surowszy a opady wyższe. Gwarantuje to dobre warunki śniegowe zimą, zwłaszcza w wyższych partiach. W kotlinach górskich, niższych partiach oraz na pogórzu średnie temperatury są wyższe a typowo górski klimat występuje tylko w szczytowych partiach gór. 

Klimat Gór Sowich jest typowym górskim klimatem charakteryzującym się wysokimi opadami, niską średnią temperaturą i długo zalegającą pokrywą śnieżną. Przy wyżowych nocach zachodzi czasem zjawisko inwersji temperatur. Zimy tutaj są mroźne, a średnie temperatury zimą porównywalne są do temperatur wyższych gór. Opadom często towarzyszą gwałtowne burze z wyładowaniami. Wysokie opady, niskie roczne temperatury specyficzne położenie, wysokość względna najwyższych partii tego pasma oraz zlodowacenia sprzyjają przyrodzie typu arktyczno-alpejskiego.

Sokolec.

Sokolec (niem. Falkenberg) wieś powstała prawdopodobnie w XVI wieku, jako osada tkaczy-chałupników. Położenie między Wzgórzami Wyrębińskimi a Górami Sowimi, w obniżeniu doliny Sowiego Potoku, dostrzegli w XIX wieku miłośnicy turystyki i w ten sposób Sokolec stał się punktem wypadowym wycieczek na Wielką Sowę. We wsi i jej przysiółkach, powstały gospody i schroniska, a także obiekty sportowe: skocznia narciarska, tory saneczkowe i trasy dla narciarzy.

Sokolec

Rzeczka

Rzeczka.

Rzeczka (niem. Dorfbach i Schlesisch Falkenberg).

Miejscowość znana z walorów turystycznych i znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa z malowniczo położonymi wyciągami narciarskimi. 

To tu w latach 70. XX wieku dzięki przedsiębiorstwu ze Świdnicy (Ś.F.U.P. – Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych) uruchomiono pierwsze urządzenie w Polsce do sztucznego naśnieżania. Pomiędzy Rzeczką a Walimiem w zboczach góry Ostra znajduje się również jeden z 7 kompleksów sztolni wybudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej w ramach programu Olbrzym (niem. Riese).

Schroniska Górskie.

Sokolec

Na palcach jednej ręki można dzisiaj policzyć schroniska turystyczne, jakie istnieją w Górach Sowich. Nie zawsze tak było, o czym świadczy spis treści najnowszej książki dotyczącej tego popularnego wśród turystów pasma, zatytułowanej “Góry Sowie. Schroniska górskie na dawnych pocztówkach i zdjęciach”. Tomasz Przerwa i Jacek Grużlewski, pod redakcją których powstała publikacja, mówią że książka jest owocem ich wspólnych pasji: umiłowania Gór Sowich, potrzeby pogłębiania wiedzy o przeszłości regionu oraz sentymentu do starych zdjęć i pocztówek(…)”.

 źródło:http://naszesudety.pl/gory-sowie-schroniska-gorskie-na-dawnych-pocztowkach-i-zdjeciach.html

“Wybudowane 1931 przez mistrza krawieckiego Julius Dinter (ur.18.7.1876 w Falkenberg, zmarł w latach 50tych w Cosel).

Czasopismo “Hausfreund” pisze 9.7.1932 że Bismarckbaude została uroczyście oficjalnie otwarta:
Góry Sowie wzbogaciły się o wzorcowy co do założenia i wyposażenia hotel górski, który się na pewno przyczyni do dalszego rozwoju turystyki górskiej w rejonie Wielkiej Sowy.

Od roku 1968, nieprzerwanie, obiekt znajduje się w jednych rękach Państwa Dominiaków(…)” 

źródło:http://www.orzel.info.pl/historia–94.html

Schronisko Orzeł.

Schronisko Sowa.

Obiekt został uruchomiony 11 IV 1897 r. Schronisko “Eulenbaude” miała początkowo prosty kształt. Na kamiennej podmurówce umieszczono drewniany budynek nakryty dwuspadowym dachem.

(…)po remoncie przez obecnych gospodarzy został ponownie otwarty dla turystów. Warto wstąpić do niego w ramach wędrówki na Wielką Sowę. Stojąca na jej szczycie wieża widokowa stanowi inny przykład działalności wspomnianej federacji, a oba obiekty wzajemnie się uzupełniają(…)”

źródło:http://schroniskosowa.republika.pl/historia.htm